Poljanska 6, p.p. 2031 1000 Ljubljana

Pahor obiskal družine Aninega sklada

Ustanova Anin sklad, ki povezuje družine z več otroki je pripravila v Šentjakobu ob Savi po treh letih spet tradicionalno srečanje družin. Namenjeno je bilo druženju, izmenjavi izkušenj pa tudi predavanju za starše. Srečanje se je začelo s sveto mašo, ki jo je daroval provincial frančiškanov ter predsednik Konference redovnih ustanov Slovenije p. Marjan Čuden ter se nadaljevalo s pričevanjem za starše zakoncev Marjete in Mateja Bec, ki imata pet otrok in sta dejavna v Družini in Življenju. Z družinami se je na povabilo naše ustanove srečal in jih pozdravil tudi predsednik Republike Slovenije Borut Pahor. Za otroke in mladino je program pripravil Sten Vilar, profesor pedagogike, igralec in animator ustanovitelj podjetja studio ANIMA.

P. Marjan Čuden se je v pridigi najprej vprašal, kaj pomeni biti družina? »Prvo, kar v življenju spoznamo, zadnje, po čemer stegujemo roko in najdragocenejše, kar imamo vmes, je družinsko življenje.« Po njegovih besedah je družina Cerkev v malem in potrebno je družino prepoznati kot blagoslov. Vse je povabil, da naj bodo kot člani družine drug drugemu angeli, saj je angel tisti, ki prinaša luč in veselje ter dvigne tistega, ki je padel. »Družina je božja mojstrovina, nam pove Sveto pismo, zato je družina nedotakljiva. Nekaj tako svetega je družina, da ne boste mislili, da je to kar tako, ampak nekaj zelo svetega in Božjega živite v družini.«

P. Marjan Čuden je družine povabil, da naj osvežijo družinsko molitev. »Bližje kot smo Bogu, bližje smo drug drugemu. Tako ta stvar gre in je zelo nazorna in praktična. In še nekaj se zgodi, še posebej če v družini drug za drugega molite, izkusimo, da nas molitev osvobodi toliko odpadkov. Včasih je treba prečistiti, osvežiti naše odnose, tam noter je lahko veliko konfliktov. Molitev ta Božja prisotnost, ko nas Bog sestavlja skupaj, pa nam pomaga, da to naredimo tako, kot je treba, da se začutimo, da smo blagoslovljeni in da je družina res najbolj nekaj pomembnega in preko molitve Bog prihaja v vaš zakon v vašo družino ne kot kontrolor, ampak kot nekdo, ki vam daje moč za lepo življenje.«

»Otroci so vaša ljubezen. Oče in mama, otroci so vajina ljubezen, ki jo lahko primete. Otroci niso igrača. Pomislite, ko boste vi v nebesih in vaši otroci, da vam bodo otroci ne milijon let, ampak vso večnost hvaležni, da ste jim dali življenje. Si predstavljate to, če jim vkoreninite vrednote Boga, kako nekaj čudovitega je to. In otroci so naš model življenja, ker nam Jezus pravi ostanite kakor otroci. Otrok noče biti sam otrok verjame v ljubezen ljudi, otrok se rad objema, to je model življenja,« je družine spodbudil p. Marjan Čuden. Ob sklepu pridige je dejal: »Kadar v srcu blagoslavljamo, takrat se marsikaj v družini osveži in je kakor na novo. In začutimo, da ni samo ena sveta družina Marija Jezus Jožef, ampak da je svetost doma tudi pri vas. Kako se to iz družine najbolj prepozna? Po tem, da rada živi. Bogu je najbolj všeč in najlepše bogoslužje je, da radi živimo. Življenje je dar, ki nam ga je Bog dal.«

Pridiga p. Marjana Čudna

Nato so se družine zbrale Po sklaco, kjer se jim je pridružil tudi predsednik Republike Slovenije Borut Pahor, ki ga je ustanova že nekajkrat povabila v svojo sredo, a kot je sam dejal, da iz takih in drugih razlogov ni mogel. Je pa tokrat z družinami ostal kar nekaj časa, prisluhnil njihovim zgodbam, se z njimi fotografiral in jih tudi nagovoril. »Mislim, da se starši otrok odločamo o številu otrok glede na našo ljubezen, glede na naše želje in da je prav, da se vsak odloči tako, kot meni, da je prav in da moramo spoštovati tudi tiste, ki se odločite, da imate zelo veliko otrok, kar seveda v teh socialnih okoliščinah pomeni tudi neko breme. Menim, da je na nek način naša dolžnost, da to breme razumemo in da tudi na takšen ali drugačen način pomagamo. Anin sklad to delo in to poslanstvo opravlja in zato bi se rad Aninemu skladu za skoraj četrt stoletno delo zahvalil.«

Po besedah predsednika republike mora biti tudi družba pozorna do težav družin z več otroki, predvsem pa s straši, ki z vso ljubeznijo in starševsko predanostjo vzgajajo svoje otroke. »Moramo razumeti vaše probleme, jih moramo znati nasloviti. Vi sami veste, koliko je država pri tem uspešna in koliko ne? V vsakem primeru pa se mi zdi zelo prav, da se družite, da si izmenjate mnenja, da se podpirate, da vam pomagajo tudi drugi. To se daje občutek sprejetosti v družbo.«



Pozdravni nagovor družinam predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja

Predsednik Pahor je dejal še če bomo razumeli stiske in probleme pa tudi priložnosti, ki jih imamo v svoji drugačnosti in se bomo spoštovali, si bomo med seboj pomagali in zaradi tega bomo lahko ustvarjali boljšo družbo, v kateri bo lahko vsak razvijal svoje vrline in talente. »Kaj je bolj pomembno v življenju staršev kot to, da našim otrokom zapustimo svet, ki bo še boljši, da bodo lahko izpolnili svoje sanje in izbrusili svoje talente? To je naše starševsko poslanstvo,« je v nagovoru družinam dejal predsednik republike in se ustanovi zahvalil za delo, ki ga opravlja že vse od leta 1998.

Nato je sledilo ločeno srečanje za starše in otroke. Sporočilo, ki sta ga po predavanju dala zakonca Bec, je bilo naslednje: »Najino sporočilo bi bilo to, da tudi če imaš več otrok, si je potrebno vzeti čas zase in da je potrebno graditi odnos, ker najin odnos je tista garancija, da bodo otroci zrasli v najinem zdravem okolju. In pomembnejše od tega, kako vzgajava, je to, kako se midva drug z drugim razumeva, da se veva pogovarjati, prihajati drug drugemu nasproti in si drug za drugega vzameva čas,« je povedala Marjeta, Matej pa dodal, da s tem ustvarjata v družini varno okolje. Posebej sta podčrtala pomen molitve tako med zakonci kot v družini.



Sporočilo zakoncev Bec družinam Aninega sklada

Družine so prejele tudi knjige, ki jih je podarila Celjska Mohorjeva družba.

Ustanova Anin sklad si že 24 let prizadeva pomagati družinam z več otroki pri premagovanju težav, mesečno z denarno pomočjo priskočimo na pomoč 55 družinam. Družinam sicer pomagamo na različne načine, kot so svetovanja, iskanje zaposlitev, urejanje zadev s področja socialno-varstvenih pravic in podobno. V ustanovo je v celoti vključenih nekaj več kot 150 družin, prizadevamo si, da bi se jih vključilo še več.

Ustanovo trenutno podpira 300 donatorjev podpornikov, ki pa darujejo vsak po svojih močeh: mesečno, dvomesečno, trimesečno ali pa samo letno.